Grupp: Huvudforum

Starbreeze-avtal

0
Ogilla!
3
Gilla!
#0   Av: poike » Redigera
2004-11-02 16:36:55

Det verkar ha dykt upp ett pressmeddelande från Majesco på Businesswire idag, som säger att de har ett avtal om ett next-gen-avtal med Starbreeze. Om allt är korrekt så verkar det alltså som om den sista procenten av osäkerhet kring ett nytt avtal är borta. Jag vill dock reservera mig lite, för det står inget på Majescos hemsida och Starbreeze har inte skickat ut något pressmeddelande.

Majesco and Starbreeze Announce Development Deal; Creators of 'The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher's Bay' to Develop New Majesco Game for Next Generation of Console Systems

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-11-02 17:16:11

Bra spanat! Lite svårt att tolka vad avtalet egentligen betyder dock.  Majesco är en i första hand amerikansk utvecklare/förläggare? Blir Starbreeze på detta sätt en ren underleverantör till Majesco? För det låter väl som utveckling av andras rättigheter, inte egen IP eller?

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-11-02 19:14:15

Nu dök pressmeddelandet upp även hos Games Press, så det avgör i alla fall saken att det inte var något misstag. 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-11-02 20:01:29

Kul för Starbreeze.

 

Jag undrar dock lite vad avtalet innebär.

 

Lite märkligt handläggande av ärendet dock. Ett litet PM vore välan inte fel. Sist jag såg en sån här goofning rörde det sig om RSC där screens och snack kom före PM. 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-11-02 20:43:13

Majesco? Ryktet här säger att de sitter ju på en hel del mindre licenser, så om det inte är ett Starbreeze IP, vilket jag har svårt att tro, så rör det sig säkert om en mindre filmlicens, tv-serie eller comics.

Spännande!

- Moose

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-11-03 10:07:18

Ännu ingen pressrelease ute från Starbreeze, lite dåligt. 

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

0
Ogilla!
1
Gilla!
2004-11-03 16:21:41

Nu först finns en svensk pressrelease ute. De hade väl inte räknat med att Poike scannar av webben timme för timme... Tydligen gäller det ett spel som tidigare omnämnts.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.