Grupp: Huvudforum

Consilium: Ännu en kanonorder!!

0
Ogilla!
7
Gilla!
#0   Av: RPQ+ » Redigera
2004-11-03 09:52:39

Dagens mycket positiva order (se nedan) visar ännu en gång på den oerhört starka utvecklingen inom affärsområde Brand & Gas i Consilium. När ska marknaden upptäcka vad som håller på att ske i Consilium?

"Consilium får order på gasdetekteringssystem till 35 tankfartyg

Marinelektronikföretaget Consilium har fått order på att leverera gasdetekteringssystem till 35 tankfartyg som skall byggas på de sydkoreanska varven STX, Samsung och Hyundai. Det totala ordervärdet uppgår till 12 miljoner kronor.

Orderna omfattar bland annat leverans av det helautomatiska gasdetekteringssystemet Salwico SW2020 till 8 nya tankfartyg som byggs på varvet STX för den Hongkong-baserade rederigruppen Parakou Shipping.

- Consilium har genomfört en särskild satsning på att öka försäljningen av system för gasdetektering, en satsning som nu börjar ge resultat. Vi kan erbjuda rederierna och varven ett mervärde eftersom vi även kan leverera kundanpassade brandlarmslösningar till fartygen och på så sätt skapa ett integrerat skyddssystem ombord, säger Ove Hansson, VD för Consilium.

Förutom 17 fartyg som byggs vid STX-varvet, omfattar ordern utrustning till 18 nya tankfartyg som byggs vid varven Samsung och Hyundai.

- Efterfrågan på tankfartyg är stor vilket gör marknaden för gasdetekteringssystem extra intressant och vi ser goda möjligheter att öka våra globala marknadsandelar. Ordern bekräftar också vår ställning som en ledande leverantör i Asien - den mest expansiva marknaden för fartygsbyggande i världen, avslutar Ove Hansson.

Stockholm 2004-11-03

CONSILIUM AB (publ)"

M v h  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-11-03 09:53:17

#0

Å jag som trodde det var ett fastighetsföretag...haha... 

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
2
Gilla!
2004-11-03 09:57:14

#1

Det spelar väl ingen roll, du bryr dig ju inte om fundamenta i alla fall!! (he-he)

M v h  

0
Ogilla!
0
Gilla!
2004-11-03 09:59:53

#2

Nej, pengar går att tjäna ändå. Men blev överraskad 

// Sandmark
Gå med i fishnet-gruppen som är öppen för alla

0
Ogilla!
3
Gilla!
2004-11-03 10:43:26

Consilium har nu på kort tid visat styrka inom affärsområde Brand & Gas enligt följande:

* Brandlarm marint, se länk

* Brandlarm på land, se länk

* Gasdetekteringssystem, se länk

Imponerande!

M v h

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.