Grupp: Webmaster

Petacchi-IV

0
Ogilla!
35
Gilla!
2005-01-01 23:50:31
Nyss blev ett inlägg av Petacchi-IV bortröstat. Detta har hänt vid minst två tidigare tillfällen och därför har nu Petacchi-IV belagts med skrivförbud under den kommande veckan.

-- Modereringssystemet
0
Ogilla!
9
Gilla!
2005-01-01 23:55:56

Jag tänkte ta tillfället i akt och citera några ord från Stacka Bo:

Here we go again
Here we go go go... 

Med vänliga hälsningar

Mondermoon

PS. Det måste verkligen vara jättejobbigt att veta att man själv har rätt och alla andra i hela världen har fel. Gång på gång dessutom. Jag skulle bli otroligt frustrerad. DS.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-01-02 00:16:45

#1 :-) 

 

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-01-02 00:37:34

1# När man vet det, eller iaf uppfattar det så, är det extremt jobbigt.

Jag vet inte varför krafterna talar med mig när jag ser och jag vet inte varför de slutar.

0
Ogilla!
67
Gilla!
2005-01-02 00:58:21

Jag har egentligen ingen lust alls att lägga mig i detta och därigenom bidra till att ytterligare energi läggs på denna sorgliga historia, men när Pettachi-*-inlägg börjar fylla upp hela aktieguiden så känns det som att jag måste lägga mig i.

Aktieguiden har traditionellt sett stått ut ur mängden av aktiediskussionssajter genom att hålla en mestadels civiliserad ton, där inlägg oftast får ett vänligt bemötande, personangrepp är ovanliga och de flesta skribenterna gör sitt bästa för att bidra till trevliga diskussioner. Detta tror jag hänger samman med våran mycket engagerade och duktiga webmaster som jobbar hårt för att behålla aktieguidens kvalitet.

På senare tid har dock denna tradition utmanats från flera håll. Problemet är inte bara Petacchi, utan ett flertal skribenter har syndat och skrivit omogna, osympatiska eller bara otroligt korkade inlägg. Jag vet inte vad det beror på. Delvis verkar folk komma hit från andra aktiediskussioner, där man istället för en civiliserad diskussion ägnar sig åt att med anonyma påhopp försöka dra fram det absolut sämsta ur människan, som exempelvis VCW/aktietips.com.

När man börjar skriva här gäller det att förstå att detta inte är ett forum där samma omogna mentalitet gäller och fungerar. Jag tror helt enkelt att det blir en kulturkrock som vissa inte direkt anpassar sig till.

Fram tills nu kunde detta dock hanteras genom modereringssystemet. De flesta som blev bortröstade insåg att de skrivit inlägg som upprört flera medlemmar, försökt lära sig av detta, försökt att bättre förstå vad aktieguiden handlar om, tog sitt straff och kom tillbaka och bättre försökt smälta in i diskussionen.

Nu har dock Petacchi tagit steget och blivit rättshaverist. Istället för att ta sitt straff och fundera över skrivreglerna som gäller här och sedan komma tillbaka, så ignorerar han straffet och fortsätter skriva under nyskapade signaturer. Har du verkligen inte förstått Pettachi, att skrivförbudet gäller dig och inte bara en viss av dina signaturer?

Om man beläggs med skrivförbud och som du Petacchi anser att det skett på en felaktigt sätt eftersom man inte på något sätt kan tyckas ha brutit mot en skrivregel, så kan man skriva till webmaster och be honom granska fallet, men man kan inte i väntan på upprättelse fly från sitt straff och börja förpesta aktieguiden på det sett som har skett.

Liknelsen kanske haltar på flera sätt, men tänk dig att en person som blivit dömd i tingsrätt och påförts en påföljd, tycker att han är oskyldig. Är det då smartast att överklaga målet och sitta av sitt straff tills man fått upprättelse eller straffet fastlagt, eller är det smartast att rymma från påföljden och begå det brott man anklagats för gång på gång?

Nu är frågan hur vi kan hantera den uppkomna situationen. Det kan ju också tänkas att denna sorts utmaningar mot detta kvalitetsforum kommer att ske i framtiden, så det kan vara bra att ha en lösning på problemet. Jag har svårt att se att Petacchi ska kunna få skriva här förrän han totalt byter attityd och visar lite hänsyn till de andra deltagarna i forumet. Men samtidigt så är det ju svårt att stänga ute någon som inte har något emot att hitta på nya identiteter för att komma runt de straff som utdelas. Jag har inget bra förslag på lösning, men det behöver lösas, så här kan det inte fortsätta.

0
Ogilla!
32
Gilla!
2005-01-02 16:25:23

Det räcker inte för mig att trycka på "bra inlägg" OMXcc. Jag måste säga att det vae väldigt bra skrivet och jag förmodar att en överväldigande majoritet av AG's medlemmar står bakom det du skriver. 

AktieTrader

6
Ogilla!
0
Gilla!
2005-01-02 19:25:08
Kommentaren är borttagen.
6
Ogilla!
1
Gilla!
2005-01-02 20:44:05
Kommentaren är borttagen.
0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-01-02 20:51:26

Nu bryter du definitivt mot reglerna, igen! 

0
Ogilla!
29
Gilla!
2005-01-02 21:21:04

#7 Hur många olika Joppe-signaturer har du? 

 

0
Ogilla!
20
Gilla!
2005-01-02 21:35:17

"Om man nu råkar ut för en teknikalitet, vad gör det då att fortsätta skriva? Jo, ingenting,"

Är det bar du - och dina olika alter egon - som har rätt att strunta i reglerna - eller gäller det oss alla?

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-01-02 21:42:53

#7

Blanda INTE in mig i det här, tack, och sluta hänvisa till mig, är du snäll.

Jag framförde en åsikt angående en generell regel om hur skrivförbudet eventuellt skulle kunna förbättras ur rättvisesynpunkt, inget annat.

Och den åsikten har inget att göra med att registrera sig flera gånger, vilket i sig är ett brott mot reglerna. Om du anser att skrivförbudet var felaktigt, ta upp det med webmastern.

 

"Den som tror att vägen till mannens hjärta går genom magen, siktar aningen för högt"

1
Ogilla!
14
Gilla!
2005-01-02 21:51:34

Petacchi Senast inloggad: 2005-01-02 18:58 

Petacchi-II Senast inloggad: 2005-01-01 22:03 

Petacchi-III Senast inloggad: 2005-01-01 09:09 

Petacchi-IV Senast inloggad: 2005-01-02 06:11 

Petacchi-V Senast inloggad: 2005-01-02 13:25 

joppe Senast inloggad: 2002-10-28 14:00

joppe_ Senast inloggad: 2004-03-04 18:37

Joppe_no1 Senast inloggad: 2004-03-11 19:16

Joppe81 Senast inloggad: 2004-04-25 18:12

JoppeP Senast inloggad: 2005-01-02 20:48

joppepop Senast inloggad: 2003-05-28 09:25


För att bibehålla en hög kvalitet på inläggen och en trevlig stämning här på Aktieguiden har vi utarbetat några regler som alla skribenter är förbundna att följa. Dessa syftar till att skapa ett bra diskussionsklimat på Aktieguiden samt hjälper oss att leva upp till vår vision om att vara det mest seriösa diskussionsforumet för aktieintresserade.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.