Datorkrasch
Min laptop rasade i golvet för någon dag sedan och jag undrar om det är någon som kan tänkas ha något tips på program som scannar igenom min hårddisk för att se om den på något sätt tog skada?
mvh
pinetree
Det brukar följa med program för att kolla hårddisken med de flesta operativsystem. Annars kan du alltid kolla på download.com
#1
ja, rent fysiskt. Jag har kört scandisk och det verkar som det mesta e ok, så jag är inte så orolig, men det är aldrig fel att vara helt säker:)
#2
Ska kolla där. Tack.
mvh
pinetree
Den som följer med i XP brukar väl funka.
Kryssa i att den ska leta bad sectors, så scannar den även oanvända sektorer efter fel.
Hade en otrevlig diskkrach i förra veckan faktiskt, och har installerat om hela skiten nu på annan disk.
har du raid-mirror? det är nåt jag kan varmt rekommendera. du får en backup i real time av all data du har på hårddisken. om en hårddisk pajar det har du en dublett och det är bara att installera en ny.
har inte datorn raid på moderkortet, det går det att installera en kontroller. men då blir det svårt att boota och då får du ha en separat hårddisk att starta ifrån.
mvh
nu kom jag på att det var laptop-så ximeta är lösningen kanske.
Inlägget är redigerat av författaren.
#5 Sen kan man ju köra en manligare-RAID också :) Där datan sprids ut för snabbare access..... Då kan det gå riktigt illa om en disk dör.
Ditt förslag är bra, bättre. :)
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
Det kan ju vara bra att ta backup ibland ;-)
mvh pawa
#7 Det inser man första gången i samma stund som skiten rasar ihop.. :/
|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."
#8 he he, det stämmer. Jag fick själv installera om allt här om veckan. Nu har jag tagit backup med Symantec Norton Ghost. En backup ligger på disk och en på DVD.
mvh pawa
Tänk på att en raidlösning(spegling) bara skyddar från hårvarufel på hd'n. Det är ganska ovanligt som tur är. Att man måste installera om pga systemfel är mycket vanligare och då hälper bara en backup. Låt säga att men får ett virus i en raidspegling som förstör filer så är filerna på båda diskarna förstörda. Då hjälper bara en backup. Om man tycker att det är trågigt att installera om allt så bör man ghosta sitt (fungerande) system på några dvdskivor och därefter ta en backup på användarfiler en gång i veckan och spara dom på den andra disken. Eller ha en ghostning + raidspegling + backup till skivor. Då har man ett mycket säkert system.
AktieTrader
Ja, logiska fel är mycket vanligare än hårdvara.
Tur i oturen var att det var den disk jag hade minst saker på.
Mesta av alla installationsprogram har jag på andra diskar, ska jag köra raid så blir det stripe eller raid 5 som gäller.
Bättre hastighet så, mirror är för fegisar ;-)
Nåja, brukar räkna med diskkracher men inte före 1 års ålder på disk.
Denna kom lite tidigare än beräknat.
Brukar backa det mest kritiska på DVD, oftast har man ganska mycket man kan leva utan på sin HD.
Visa sida
Ogilla! 1
Gilla!
rent fysiskt eller? om den fungerar när edu använder den är den nog oskadad sen kan du ju börja med o köra scandisk iofs