Grupp: Huvudforum

Ödsligt

0
Ogilla!
51
Gilla!
2005-05-16 14:12:58

Det känns nästan som om fler än jag tycker att det mesta som går att säga om nuvarande situation på börsen redan är sagt. Det råder ett slags lugn/avvaktan även här på AG inför någon form av väggvisning!

Aldurs inledning i veckans USA-analys är mycket talande för situationen, tycker jag! Det finns argument för och det finns argument emot, sedan spelar det ingen roll om man är Björn eller Tjur. Visserligen är det väl så mer eller mindre alltid, men just nu känns det ännu tydligare!

Visserligen skulle jag kunna lägga in argument för en nedgång, men lika gärna skulle jag kunna leta upp flera objekt som pekade på uppgång! På något sätt känns det som att det "vimlar" av båda sorterna! Det är översålt så det skriker på vissa håll, men lika överköpt på andra. Jag skulle ju t ex kunna hävda att skogen står inför en vändning uppåt, eftersom den tagit rejält med stryk senaste tiden. Nu när även dollarn stärks, borde det ju kunna innebära lite godare utsikter för skogsbolagen. Affärsvärldens skogsindex är ner på nivåer som de var i samband med stora botten 2002-2003. Det borde rimligtvis innebära ett gott stöd.

Det verkar vara inne med IT, teknik och telekom just nu, men även där ser det splittrat ut! Flera aktier är, eller har varit, uppe vid sina toppar från 2004 (vilket innebär motstånd). Andra aktier som tex Nokia, är uppåtgående och verkar stark. Frågetecknet där är hur man ska tolka nedgången under 2004. Var det en avslutande nedgång i 5 vågor, eller var det en inledande nedgång i 5 vågor? Om det är det sistnämnda, kanske Nokia inte ska så mycket längre upp...

Tele 2 "borde" påbörja en uppgång, kan man tycka! En bedrövlig utveckling sedan jan 2004 har det varit. Och ändå tycker jag inte att den senaste tiden visar på något riktigt tydligt ljus i tunneln. En lägsta notering i slutet av april kan ju vara i slutet av någon slags ED, men det känns ändå som om någon slags urladdning krävs innan det kan gå upp.

Bankerna borde rimligtvis ha gjort sitt för ett tag. Det har nu gått mer än 30 dagar sedan toppen i mitten av april och minst ytterligare ett rejält ben ned bör komma!

AstraZeneca är väl något överköpt har jag en känsla av och en rekyl borde infinna sig snart     

Verkstad har tappat ganska rejält sedan topparna i början av mars. Är nedgången klar, eller ska det komma ytterligare ett ben innan en större rekyl?

Frågetecknen är många, men idag har det gått mer än 30 dagar sedan senaste topp i OMX, för vad det nu är värt!

Lycka till!

MVH Nisse45

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-16 14:47:10

#0

Har trott några månader på Volatilt Sidlänges...och i stort sett verkar det som om varken Bull eller Bear har nåt större övertag.

Har också röstat så i mojas fina sentimentsundersökningar, och den här visar väl ganska väl på stämningen...(även om jag tyckte det började finnas fog för en viss åtehållande optimism i #22 i den strängen):

v19, AG-sentiment 2005-05-11 13:05 Av: mojas Grupp: Aktieguidens huvudforum

mvh/viotto

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
27
Gilla!
2005-05-17 03:01:23


Ser ut som vi skådar en ganska tydlig sektorrotation just nu.

De aktier som tog mest stryk i nedgången 2000-2002 har sedan januari 2004 laggat övriga marknaden ganska rejält.

Nu bryter dessa aktier uppåt på löpande band och på kraftiga volymer, Intel, Cisco, Dell, Oracle är 4st väldigt solklara exempel (ev ericsson på gång också)

Här har vi aktier som i princip legat i en 12-17 månaders bearmarket och först nu bryter uppåt, dessutom ser fundamentan helt ok ut.

Sen har vi resten av marknaden, de aktier som drivit på uppgången och bara gjorde en mindre rekyl under 2004, de ligger nära flerårshögsta fortfarande och inte är det otroligt att om rotationen sker ut från dessa aktier, tänkbara exempel är då bank/finans/olja/smal/midcap/housing

Eftersom dessa aktier drivit upp marknaden utan hjälp från främst largecap tech så kan de såklart även driva ner marknaden utan "hjälp" från largecap tech.

I varje bearmarket finns det en bullmarket, olika sektorer kan röra sig helt åt motsatta håll sen blir det hållet där mest tyngd rör sig som kommer synas på indexen.

Den som lyckas vikta om sina innehav hyffsat väl mellan olika sektorer är långsiktigt en grym vinnare på börsen.

 

 

0
Ogilla!
11
Gilla!
2005-05-17 16:23:49

#2 Det verkar troligt med ngn form av sektor-rotation, det kan ju förklara de "svåra" förhållandena Aldur jobbar under just nu. Samtidigt är det lite svårt att se varför IT/teknik/telekom skulle börja dra iväg i dagens läge....annat än p g a det faktum att de har varit hårt pressade under det senaste året.

Idag är det 33 dagar sedan toppen för OMX den 14/4. Jag kan inte tänka mig annat än att det snart kommer att bli en reaktion på uppgången sedan 28/4. En uppgång som varat 20 dagar hittills. En hackig uppgång som tyder på att det kommer mer på nedsidan.

Nedgången från 14-28/4 varade ju ca 14 dagar och var ingen ren impuls (5 vågor), men det var i alla fall tryck i den!

Den observante noterar att imorgon sammanstrålar fib-nr 21 och 34. Alltså 34 dagar sedan toppen och nuv uppgång 21 dagar (alla dagar räknade).

Ännu ett halmstrå att gripa efter i denna sega och "ojämna" utveckling.

MVH Nisse45

 

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-17 17:02:24

#3 Ser du någonsin en anledning för IT/tech att "dra iväg"? ;))

Vad sägs om lockande värderingar? Ta en titt på Cisco tex, kassako & högavkastande. Eller Intel då.... rent generellt har vinstmultiplarna trillat ned ganska mkt nu. Dessa är inte luft-internetkonsulter utan kvalitets tech då jag talar om. Dessutom spelar det in fint i det faktum att sml caps kan leda en uppgång och sedan tar large caps/large techs över sista biten då vi får ett smalt rally mot toppar.

Dylika argument torde vinna lika mkt slagkraft som ewt-räkningar? 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-05-17 18:07:31

Jo du Stry! Jag ser egentligen samma anledning som du för tillfället! :-)

Dvs de har varit hårt pressade under ett drygt år, andra traditionella s k cykliska företags aktier har ökat i värde under samma period. De smarta inser att nu är de mer än fullvärderade och kastar sig därför över tech-aktierna med med de fina vinster som gjorts i de traditionella företagen. Följden blir väl, som du skriver, ett rally (ganska smalt) som lockar in fler och fler som ser tåget rulla. När det kommer upp i fart tar de smarta sina pengar ur vagnarna i tid och ännu fler sitter där med "lång näsa".

Så helt negativ är jag inte, även om det kan tyckas så för det mesta.

Men någon annan fundamental anledning än "mänsklig girighet" ser jag inte till att den sektorn ska lyfta nu...

MVH Nisse45

0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-05-17 18:15:14

#4 "Dylika argument torde vinna lika mkt slagkraft som ewt-räkningar?" 

Jag formulerar om lite:

"Dylika argument torde i efterhand förklara slagkraftiga EWT-räkningar".

;-)

mvh

PS: Fibonacci & Elliott hälsar att OMX och RTST blir fyrsiffrigt år 2005

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-05-17 18:18:49

#5 Vad kan mer finnas för argument än "mänsklig girighet" och att EPS ser "köpvärda" ut? Det låter som att du eftersöker alt. saknar någon anledning. 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-17 18:19:50

För övrigt tycker jag att det är oroande när ERIR har tappat järnkollen på eric, Aldur sliter sitt hår framför diagrammen, Mojas är on-track (förlåt Mojas ;-)), osv.

Det känns som om det kan bli ett rejält släpp när som helst, trots att det egentligen inte finns fog för det heller.....

;-)

MVH Nisse45 

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-05-17 18:22:18

#8 Kan bli ett rejält släpp pga. terrorism eller varför inte ett LTCM #2...... en risk som inte går att bygga bort tyvärr. Men ingen chans utan risk heller så ;)

Annars går ju trygga staspapper bra i staterna nu, ett bra alternativ. 

|StRY| "Caveat emptor. Buyer beware."

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-17 23:44:41
#5 "Men någon annan fundamental anledning än "mänsklig girighet" ser jag inte till att den sektorn ska lyfta nu..." Räcker det inte med med ökande bolagsvinster och fallande p/e-tal ? Är det inte sådant som är grundläggande vid värdering (uppvärdering) av aktier ? Att kurserna sen dessutom rör sig i vågor är en helt annan femma :-).
0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-05-18 08:37:19

#6 mojas

"..Dylika argument torde i efterhand förklara slagkraftiga EWT-räkningar..."

Du menar väl:

"Dylika argument torde EWT i efterhand förklara slagkraftiga fundamental-räkningar";-)

mvh/viotto
 

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-05-19 11:20:32

Jag tycker nog att jag har varit relativt sansad/neutral i denna sträng, i alla fall med mina mått mätt! Ett släpp blev det ju - även om det var bromsarna, eller barlasten, som släppte. (inte riktigt vad jag hade tänkt mig när jag skrev inlägget   ;-))

Jag är väl inte sämre karl än att jag kan ändra ståndpunkt om det krävs, men än ser jag inte några riktiga argument för det. Senaste dagarnas uppgång kan väl till stor del förklaras av nervösa blankare som driver upp kurserna genom sina återköp. Visserligen lägre oljepris och mindre oro för inflation och räntehöjningar, men det ser jag mest som argument för den kortsiktiga positiva utvecklingen. Förväntningar om en snar valuta-reform i Kina är säkert också bidragande till utvecklingen.

(Man kan ju, om man nu vill, tolka lägre oljepris som en följd av minskad efterfrågan p g a lägre aktivitet. Eller att valuta-reformen i Kina kommer när Kina vill och inte när Snow vill...)

Egentligen är ju inte kraften i denna uppgång så väldans konstig egentligen (lätt att säga efteråt), och än finns det möjlighet till vidare uppgång utan att man ska ta för givet att nya toppar ska komma överallt! Möjligen kan OMX sätta ny topp, även om jag är tveksam till det också.

I USA har tex TRAN och DJIA nu kommit fram till sitt 50%fib-motstånd räknat på nedgången sedan mars. Nasdaq är vid 50% fibmotstånd räknat på nedgången sedan december. Det gäller nu att kommande rekyl verkligen visar på styrka och indexen kan hålla sig över sina MA 50 och MA200 bl a. 

Helt klart har det varit/pågår ett skifte mot teknik-aktier under de senaste veckorna. De har ju varit hårt pressade som sagt.....

Till sist - OM det fortsätter uppåt nu, utan att vi får en välbehövlig djupare rekyl på den dryga två-åriga uppgången sedan 2002-2003, så ser jag framför mig en "trasslig" uppgång, med tvära kast!

MVH Nisse45   

0
Ogilla!
4
Gilla!
2005-05-19 11:43:41

(Tillägg till #11):

För dom som intresserar sig i om börsen kommer att gå upp eller ner den närmsta tiden kan ju denna sträng vara av extra intresse, där signaturen metod kan ha fångat in observationer av "Major Importance":

Major Rally 2005-05-17 20:12 Av: metod Grupp: Aktieguidens huvudforum

(Och lägg till #11: Detta kommer nog EWT att kunna förklara också...i Efterhand;-)

mvh/viotto

Inlägget är redigerat av författaren.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.