Grupp: Huvudforum

Obducat

0
Ogilla!
19
Gilla!
2005-08-24 23:48:09
Ladda ned
Efter den kraftfulla uppgången har aktien fallit tillbaka och är nu återigen nere vid 1,30 kr nivån. Att aktien faller tillbaka och stämmer av detta tidigare så viktiga motstånd är helt på sin plats, helst som nedgången skett under låg omsättning. Ska aktien fortsätta sin positiva sekundärtrend bör aktien nu dock å det snaraste vända upp härifrån. helst då också under en stigande omsättning.

Obducat är en aktie som är oerhört nyhetsstyrd men som också har visat sig kunna dra iväg uppåt under kraftig omsättning helt utan bakomliggande positiv fundamenta. De gångerna har det dock ofta varit tal om rykten som florerat på marknaden. Hur som helst så ligger aktien nu i ett viktigt läge och väl värd att bevaka. Nedgång ner mot 1 kr nivån igen eller vändning uppåt och därmed en fortsättning av den positiva sekundärtrenden är nu frågan.

 
0
Ogilla!
3
Gilla!
2005-08-25 19:51:46

Lite oroande med stängning på 1.26 då? 

 

0
Ogilla!
11
Gilla!
2005-08-25 20:01:28

Om Obducaten går ner till 1,20 och vänder skulle det faktiskt kunna bli något OHS-liknande. 

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.