Börser & Prognos
Börskalendern
Länk till dagens agenda som DI från från nyhetsbyrån Direkt. Här på Aktieguiden hittar du också normalt en länk i någon av strängarna för "Ekonominyheter".
- SCB: Detaljhandel juli, kl 10.00
- ESV: Statsbudgetens månadsutfall juli, kl 10.00
- Svenskt Näringsliv: Presenterar konjunkturprognos, kl 10.00
- AMS: Veckostatistik, kl 10.45
Rapporter
- Sverige: Euris, Labs2, onetwocom, Rörvik Timber
Länk till AFV´s rapportkalender för Sverige. DI har också en listning för tidigare rapporter.
Råvaror
Nymex Crude = $69,87
IPE Crude = $64,87
Dated Brent = $64,85
Guld (CMX)/Troy oz $442,10
Valutor
EUR/USD = 1,2333
USD/SEK = 7,5675
EUR/SEK = 9,3327
Dollarn har forsatt nedåt sedan förra rapporten. Orkanen Katrina är uppgraderad till kateori 5 (högsta), det gör att oljan stiger kraftigt till nya toppnoteringar och nu når $70.
Har ni intresse att följa energipriserna och oljan så är Bloomberg-Energy Prices en bra sida för detta.
Asien, senaste noteringarna (ca 08:25)
Japan (Nikkei225) -1,04 %
Hong Kong (HSI) -1,23 %
Indien (BSE 30) -1,04 %
Kina (Shanghai Comp) -1,69 %
Singapore (STI) -0,93 %
Sydkorea (Seoul Comp) -2,15 %
Thailand (SET) -0,81 %
Taiwan (TWII) -1,42 %
Internationella index är en bra sammanställningssida om ni vill följa indexen i olika världsdelar.
USA senaste handelsdagen
STÄNGNING (26/8):
Nasdaq Comp: 2,120.77 -13.60 (-0.64 %)
S&P 500: 1,205.10 -7.27 (-0.60 %)
Dow Jones: 10,397.29 -53.34 (-0.51 %)
En sida med en rad Amerikanska index om ni vill ha delindex eller småbolagsbörserna. Industry Indexes är en sida som innehåller en stort antal branchindex.
Advances & Declines är en statistiksida där man ser antalet bolag som gått uppåt/nedåt, nått nya högsta/lägsta-nivåer etc.
USA idag
TERMINER-FAIR VALUE:
Nasdaq Futures, FV-värde: 1561,76
S&P500 Futures, FV-värde: 1206,09
DowJones IA Futures, FV-värde: 10405,00
Terminerna kan sedan följas mot Fair Value på CNN Money som är min källa, här finns det dock en viss tidsfördröjning.
USA-statistik/Makro
-
US Economics Events & Anaysis är en bra ekonomisk kalender där man också kan få förväntningarna och en förklaring på siffrorna betydelse, har också med händelser som inte är av intresse för oss i Europa.
USA-Rapporter
-
Rapportkalender för USA
Innehåller även förväntningarna m.m.
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Efter 3 timmars handel blev inte nedgången så stor som man kunde befara i morse.
OMX är "bara" ner med 0,10%
Tyska DAX är -0,35% och
Franska CAC40 är -0,15%
USA-terminerna ligger runt -0,5-0,6% vilket är några tiondelar bättre än i morse. Förbättrningarna kan bero på att orkanen Katrina nu har nergraderats och bara är en 4:a på den 5-gradiga skalan.
Tyvärr finns det två nya lågtryckområden ute över Atlanten som bevakas för att se vad de vill utvecklas till. I Stilla havet har "Talim" blivit en tyfon som siktar in sig på Taiwan och Kina de kommande dagarna.
Den verkar som det kan bli en stormig höst på flera sätt.
mvh
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*
Visa sida
Ogilla! 9
Gilla!
Med helgdag i Storbrittanien så kommer det ingen prognos på Bloomberg. Räkna med en öppning som är ca 1% under fredagens stängning.
Oljan passerar $70 idag och Asien har varit negativ under morgonen och USA-terminerna är rejält röda. Återkommer med en rapport en stund efter öppningen.
För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.
* Lucius Seneca*