Grupp: Webmaster

slakhane

0
Ogilla!
22
Gilla!
2005-08-31 18:15:18
Nyss blev ett inlägg av slakhane bortröstat. Detta har hänt vid minst två tidigare tillfällen och därför har nu slakhane belagts med skrivförbud under den kommande veckan.

-- Modereringssystemet
0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-08-31 18:19:56

MangeMan, Jon1, slakhane. Detta börjar likna "10 små negerpojkar"! 

Mvh

Fenrir, björnen i ulvakläder

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-08-31 18:29:46

Hur gör man för att rösta bort ett inlägg? 

0
Ogilla!
28
Gilla!
2005-08-31 18:41:32

Jag bara undrar hur någon kan få nedanstående till att bryta mot skrivreglerna?

"#4 av:
slakhane
2005-08-31 16:30



Försöker du bevisa något?
Ragga kunder till något?
Man får lite dom vibbarna.

Kommentar till :

Dem som har följt med kan gå igenom portoföljen och räkna ihop vinst mot förlust antal vinstgivande affärer mot antal förlust affärer.Jag tror vi handlade under max 3 veckor.

Det går att göra pengar på börsen i både upp och nergång ni har sett det med era ögon.Det går att använda warranter på längre sikt ochså.Dem skall fungera på samma sätt som på kort tid.

Javisst, kan det gå bra ibland. Men hur gick det för dig när du ständigt var baissad tidigare i sommras när vi hade bra rally?
Du får det till att låta så lätt så lätt. En, två missar så är du nollad med dina warranter. Warranter är dessutom totalt värdelöst att handla med. "

 

AktieTrader
Kassettersättningen är stöld

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-08-31 19:22:26

En tanke jag har fått är att det nuvarande modereringssystemet missgynnar de som skriver mest.

Normalt "tillåter" ju systemet något misstag. Först vid tredje bortröstningen kommer skrivförbudet.

Men det är klart att om man skriver väldigt mycket - som slakhane, och tack för det! - så ökar ju risken också att man på relativt kort tid råkar skriva tre saker som misshagar tillräckligt många för att orsaka en bortröstning.

Själv skulle jag ju kunna bära mig rätt illa åt utan att riskera skrivförbud... ;-)

Kanske dags att fundera på en anpassning - där storskribenter, eller skribenter som tar sig in på "bästalistan" också får några extra "tillåtelser" innan skrivförbudet?

 

0
Ogilla!
25
Gilla!
2005-08-31 19:33:42

#3 Jag hör inte till dem som röstat ut inlägget men jag tycker ändå att det håller en otrevlig och nedlåtande ton. 

0
Ogilla!
5
Gilla!
2005-08-31 21:31:40

#4 Mycket klokt tänkt! 

Förstår inte vad det är som folk retar sig på hos slakhane. Den mannen är både trevlig och duktig. Tack för dina tankar kring elux b idag!

Mvh aero

0
Ogilla!
16
Gilla!
2005-08-31 22:02:29

#4

Samtidigt som när man växer som skribent måste människan och mentaliteten hänga med i svängarna. Det är lätt att förminska sig själv genom korkade invändningar trots att amn kanske förtjänar en bättre allmänstatus än vad som vid summeringen blir fallet.

Tänk om Carolina Kluft skulle bemöta journalister eller fans beroende på dagshumöret!!! Hon biter sig nog själv i tungan många gånger. Eller minns intervjun i "Gonatt Sverige" i TV4 med superstjärnan Robert Plant!!

Jag vill mana till ansvar, inte minst för att undvika en "löjlighetsinducerad" arbetsbörda för WM. Inte undra på att Staffan ibland har svårt räcka till.

mvh

Bankir Vresig

 

0
Ogilla!
18
Gilla!
2005-08-31 22:13:48

Dåligt att slakhane belagts med skrivförbud!

Finns inget mer att säga.

0
Ogilla!
6
Gilla!
2005-08-31 22:25:11

Det där är fel att medlemmar ska kunna förse andra med skrivförbud. Det kan vara så att gäng på förhand bildas bara för att dominera och få just sina synpunkter på pränt.

Tycker självklart att AG ledningen skall vara opartiska och ta det avgörande besluten om vad som är riktigt eller fel vad det gäller bortröstade inlägg o avstängning. 

Mvh dominikanska

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-09-01 07:31:18

#9 Det lär inte vara aktuellt att införa moderatorer igen. Det har upprepade gånger klargjorts att det nuvarande modereringssystemet, trots dess brister, är överlägset det tidigare med moderatorer.

Systemet granskas dock, så ett missbruk likt det du skriver om, skall inte vara möjligt.

0
Ogilla!
2
Gilla!
2005-09-01 08:43:58

Skrivförbudet gäller tydligen ej chatten. Risken finns att en tidigare urspårad diskussion fortsätter där. Kanske borde utsträckas även dit?

1
Ogilla!
13
Gilla!
2005-09-01 09:10:32

Jag tycker att det är bra att Slakhane får skrivförbud...

Jag har inte vågat säga detta förut, men senast han "snackade" med mig här på Aktieguiden så hotade han mig.

Han skrev att han skulle bryta ner mig i armbrytning ;-)

---------------------------------
Biffen Biffsson´s Ekonomi & Aktielänkar

Välkommen att gå med i grupperna
Gerilla och Swingtrading och Amibroker

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-09-01 09:34:02

#7 Vad säger du om Slatan då, han krusar inte och blir ändå accepterad. 

Boreas

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-09-01 09:36:15

#10

Jag menar inte genom moderatorermoderatorer

Mvh dominikanska

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.