Grupp: Huvudforum

US analys

0
Ogilla!
55
Gilla!
#0   Av: aldur » Redigera
2005-11-05 12:54:53
Ladda ned

Lite längre titt den här gången.

I princip har vi en ruskig svaghet i Stora Large caps, som ser ut som rena rysare, och det har dom gjort en stund nu. 

Vad som inte har skett än är att den svagheten inte har spritts till dom breda marknaderna, och det har drivit på indexen upp. För även om OEX står för nästan 70% av US cap så driver den inte börsen, det gör bredden.

Och bredden i form av Nyse, RUA, eller RUT har varit starka och inte uppvisat någon avsmalnande bredd eller upp volymstöd. Visserligen leder OEX alltid neråt vid olika toppar, och den ligger med lång och kraftig negativ divergens som kommer att slå igenom. Men än har den inte gjort det.

Och en avslutande topp utan avsmalnande bredd och uppvolym för dom breda indexen vore väldigt ovanligt även om det inte är omöjligt (ras som triggas en en händelse har ibland inga divergenser).

Men all in all, måste man dra slutsatsen att avsaknaden av divergenser för dom breda indexen talar för ytterligare en topp till.

Man kan dock se att den nuvarande vågen upp är klart svagare även för dom breda indexen än tidigare uppvågor. Detta kan vara början på en avslutande toppdivergens. Det är också en varning för en svag hackig uppgång med ev kraftiga rekyler.

OEX och Dow kommer inte att följa med upp och sätta nya toppar, och det är inte säkert att SPX gör det heller, även om jag skulle tippa på att vi i alla fall skall upp till tidigare toppar.

Mid cap är ju redan uppe vid tidigare toppar så den, Sml cap, Nyse, RUA, RUI och RUT bör sätta nya toppar. NDX också fast Nasdaq är lite tveksammare.

I det extremkorta har jag lite små toppvarningar här, dock omöjligt att säga digniteten på den.

Och även om jag tror på nya toppar för dom stora indexen, så har det inte varit svagare för dom på evigheter och Stora Large caps är som sagt en ren katastrof, så det är inte läge att investera i långsiktiga innehav.

Vi ligger i en toppformation, och då är det läge att vara defensiv och försiktig. Selektiva långa positioner kan vara lönsamma, med selektiv och försiktighet är honörsorden just nu. 

0
Ogilla!
17
Gilla!
2005-11-06 11:14:59
Ladda ned

En av många förhållanden här på RUT (RUSSEL 2000) eftersom du har det uppe för analys. 

 För övrigt är det en fröjd att se din totala koll över alla indikatorerna +Indexen.

0
Ogilla!
12
Gilla!
2005-11-06 14:15:44
Ladda ned

ja, RUT har klara tendenser att rulla över. RUI visar ju på samma tendens och här syns både hur vi får allt färre new highs och allt fler new lows, trots höger toppar och bottnar.

Helt klart är att marknaden håller på att rulla över. Knepiga är ju att se "när" det ska ske. Det har tagit lång tid för svagheten i Stora Large caps att sprida sig. Men nu börjar det synas även i dom stora indexen.

Hade varit väldigt vackert med en topp till med klara divergenser dels för att det hade gett en väldigt fin signal från internals, dels så hade vi som sagt fått ED'n på dom breda indexen och det hade gjort det lite lättare.

Det går dock inte att utesluta att vi redan satt en topp för indexen, så även om jag ger det lägre odds, så hade jag inte satsat hus och hem på en ny topp ;-) Så det gäller att vara försiktig nu.

En ny topp med alla signaler på plats hade dock gett ett blankningstillfälle av dignitet, så det hade ju varit trevligt.

(PS jag kör 19 på new high och lows (fast ema), för high/ (high-low) ration testa vad du tycker om MA10 som alternativ till MA19, tycker den ger lika säkra signaler, fast dom kommer ett par dar snabbare)

0
Ogilla!
10
Gilla!
2005-11-06 14:26:36

Det här är en kille jag gillar. Objektivt och balanserat, och en attans massa info om man orkar studera vart chart nogrannt. Inte alltid man håller med om allt, men seriöst och kompetent och en bra sammanställning av många faktorer och indikatorer.

Gordon Harms FT presentation

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
22
Gilla!
2005-11-09 11:20:06
Ladda ned

Inte mycket som hänt. Det är dock klart att uppgången är ruskigt svag, smal och selektiv.

bedrövligt dålig bredd och uppvolymstöd. (I princip allt som en svag rekyl upp skall ha ;-)

Fast också precis som ett sista ben ska se ut.

Och häri ligger ju problematiken. Korta analysen säger att benet är svagt (och ser ut som en rekyl), långa analysen säger att vi behöver ett ben upp till (gärna svagt).

Men svagt är det, ruskigt svagt, så var försiktiga. Jag tror fortsatt på nya toppar för en hel del index. Vi kan ju redan räkna in NDX där. Men tittar man på indikatorerna är man nästan överraskad att den lyckades. Ett fåtal indextunga aktier som dragit upp med svag volym. Ingen bredd, ingen styrka, ingen kraft. Fast som sagt, så ska sista ben se ut. 

Jag saknar också divergenser i momenttum indikatorerna för köpkraft, up volym och issues. Och det får vi väldigt ofta innan en topp eftersom mitten på vågen är starkast, inte slutet. Undantaget är snabba snap-back rekyler som går för fort för att ge divergenser.

Så all in all. Tror som sagt på nya toppar för dom breda indexen. Men se upp,  soppamätaren ligger i botten, reserven lyser rött, bilen har börjat hosta, och man sitter och hoppas att man klarar sig till nästa mack ;-)

I det extremkorta har vi konsoliderat dom senaste dagarna och bör få ett utbrott uppåt. Det finns en möjlig (mindre) topp rätt nära vid ca 1230 +/- några punkter. Ser inte ut som en slutgiltig topp, men en liten lokal topp dock som kan ge en-två veckors rekyl.

0
Ogilla!
0
Gilla!
2005-11-09 12:24:34

#4

Tycker index ser trött ut och stelt ut...behöver en nypåtändning. Det är vad man har i tankarna...(man tar vad man haver...kvar i tankarna).

mvh/viotto

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-11-09 12:48:27

Ok, så uppgången ser svag ut, men det är så det ska se ut eftersom det finns mycket pengar vid den så berömda sidlinjen som ligger och avvaktar. När de väl kommer in så skjuter uppgången fart på allvar ? Eller så är det här bara en svag rekyl i den nedåtgående trenden ? 

Mvh ITHausse

0
Ogilla!
23
Gilla!
2005-11-10 09:24:13
Ladda ned

Det där är ett rätt intressant uttryck "det finns massa pengar på sidlinjen som ligger och avvaktar", det använd ju rätt ofta i olika sammanhang, och ger ett intryck att det ligger massa pengar som bara väntar på att gå in på börsen.

Gör det det, och var kommer dom ifrån då?

Det går ju inte att göra något "nettouttag" från börsen eftersom det alltid finns lika många köpare som säljare, dvs oavsett volymer så går det lika mycket pengar in som ut.

Det skulle kunna vara att det strömmar stora pengar in till olika aktörer från externa källor, tex fondinsättningar, utdelningar som dom inte hunnit investera än. Fast det ser vi inte från volymsiffrorna.

I grunden gissar jag att uttrycket kommer från situationer då volymen och aktiviteten är låg, och man då tolkar det som att många aktörer står på sidlinjen (och implicit att dom alltid har massa pengar).

Men det stämmer definitivt inte nu. Totalvolymen och aktiviteten har inte varit låg under uppgången. Så det är inte att vi saknar "volymstöd".

Problemet är att vi saknar "uppvolymstöd", dvs aktiviteten och volymen är (i snitt) störst på dom aktier som sjunker.

Där är svagheten, aktiviteten och volymen är hög, men inte högst i dom aktier som stiger utan dom aktier som sjunker. Och det är inget passivt, "vänta och se" beteende, det är aktiv avsäljning av stora grupper aktier.

Inte tillräckligt många än för att dra ner indexet, men det är ett beteende som inte stämmer med en kraftig uppgång utan med ett toppbeteende där många aktörer börjar sälja av olika grupper aktier.

Så jag ser inga på sidlinjen, tvärt om, dom är klart med i matchen. Kanske inte på det sätt vi skulle vilja dock.

 

0
Ogilla!
13
Gilla!
2005-11-10 09:32:38

aldur, vill bara tala om att jag alltid tycker du håller en fruktansvärt hög klass på dina inlägg.

Kanske du skall skippa ett rött inlägg någon gång för att visa dom icke frivilligt betalande medlemmarna vad dom går miste om.

 

 

 

edvin

0
Ogilla!
18
Gilla!
2005-11-10 09:44:58

Tack för vänliga ord.

Kanske det, fast  i grunden tror jag inte att nån blir betalande bara för mina inlägg. Men vi kanske skulle göra något annat.

Idag har man ju 2 fria Pro veckor så fort man reggar sig, men ina fria veckor sen. Det innebär ju att en del som reggat sig för något år sen inte "sett" vad som försegår i dom röda inläggen på ett år (förutom dom som reggar om sig konstant, fast dom bli ju aldrig betalande).

Så det är kanske dax att köra en "fri AG" vecka där alla icke betalande har tillgång till Pro.

Summan av alla bra röda inlägg skalle kanske kunna ge några fler betalande.

Så det är ingen dum ide alls. Fast vi kanske skall göra det "tillsammans" istället.

Inlägget är redigerat av författaren.

0
Ogilla!
27
Gilla!
2005-11-11 11:27:44

Så, då kom vi dit vi skulle. Och vi kan ha en topp här. 

Innan vi spekulerar i vad som kan ske måste man komma ihåg att den här vågen bryter mot alla regler som finns när det gäller index och internals när det gäller motive waves.

Och det är möjligt att det är OK om det är en sista våg, för dom ska vara konstiga. Men det gör det nästan omöjligt att göra några "säkra" prognoser.

Gårdagen såg ju rätt stark ut, med en ordentlig ID vändning upp på 15 punkter och +0,84% upp för dagen för SPX. 80% uppaktier för SPX, 93% för Dow och 81% för OEX.

Volymerna var också stigande. fast när det gäller uppvolymen ser det värre ut, Dow hade 84% uppvolym, men för restan var dom bedrövliga.

Nyse 61%, SPX 64%, OEX 64%, SP1500 64%, Mid cap 63% Sml cap 60%, RUI, RUT och RUA alla 64% och NDX 58% !!!

Visserligen slog CSCO igenom en del på NDX, men även om jag räknar bort den så hade NDX neraktier dubbelt så hög volym som uppaktierna. Detta går emot alla regler för en sund uppdag.

NYA, Mid cap och SML cap satte heller inte nya toppar, utan det var Stora large caps, med tung indexvikt som drog upp, fast med dålig volym. Och här så är det "fel". Sml och Mid cap drar i sanna uppgångar medan det är large caps som drar i rekyler upp.

Jag kan ju lungt säga att hade jag varit Bear Evangelicus Predicus så hade jag inte haft några större problem att sätta ihop en analys som pekade på en omedelbar topp och en direkt kommende "krash".

Tror tom jag hade kunnat göra ett mer övertygande case en en del andra björnar här ;-)

Typiskt fejk rally av indextunga aktier, utan uppvolymstöd och där Nyse, sml och midcap inte följer med upp. Lägger man sen till att det utan problem går att räkna ihop SPX som en färdig abc våg upp (och den är klart renare som en abc än som en 1-2-3 i en femma), så är det rätt lätt att göra ett case för en färdig rekyl upp och en direkt nedgång.

Och det är inte omöjligt.

Dock måste jag säga att den långa analysen inte ser riktigt klar ut. Där finns det en hel del som talar för ytterligare uppgång. Så jag ligger kvar i min tro att vi skall upp i en våg till. (En riktig idiotvåg som går emot all logik och internals ;-)

Det är inte alls otroligt att vi skall ha en konsolidering/rekyl ner först, och vi har en potensiell topp här nu. men innan vi bryter kritiska nivåer på nersidan är oddsen fortfarande bättre för en fortsatt uppgång.

Att uppgången är ihålig, svag och "helfel" i det korta perspektivet är dock klart, så var hysteriskt försiktiga.

Ligger ni i långa positioner sätt SL för dessa, och jag hade inte tagit nya långa positioner (annat än rena day trades) här.  

Men den här vågen är så skum så nästan vad som helst kan hända.

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.