Skattesänkning
Kommunalskatten sänks i 21 kommuner nästa år:
Den största skattesänkningen sker i Vellinge kommun med 0,73 procentenheter till 28:89, följt av Danderyd med -0,57 procentenheter till 30:13.
Kommunerna som sänker mest
| Kommun Skattesats Förändring |
| Vellinge 28,89 -0,73 |
| Danderyd 30,13 -0,57 |
| Österåker 31,80 -0,35 |
| Hammarö 32,6 -0,3 |
kommuner med lägst skattesats
| Vellinge 28,89 |
| Kävlinge 28,9 |
| Örkelljunga 29,15 |
| Ängelholm 29,43 |
| Lomma 29,63 |
| Halmstad 29,75 |
| Solna 29,85 |
| Staffanstorp 29,88 |
| Laholm 30 |
| Höganäs 30,12 |
källa: di.se
------------------------------
Så mycket betalar du i skatt
samt dessa kommuner har de rikaste invånarna....
Mvh chester
#2 Nä det är det nog inte. Medelinkomsten i Halmstad och Laholm ligger under snittet i Sverige. Troligtvis är det liknande i Ängelholm, Örkelljunga och Höganäs. Förmögenheterna skiljer sig nog inte markant gentemot inkomsterna. Dessutom får inte kommunerna någon förmögenhetsskatt.
Kommunerna som ligger högst i både förmögenhet och inkomst är Lidingö och Danderyd. De finns inte med på listan.
Svaret ligger nog på en annan nivå.
AktieTrader
Kanske har och göra med demografiska faktorer. De kommuner som har en bred och välmåemde medelklass borde ha råd med lite lägre kommunalskatt. Sedan har det kanske en effektiv kommunal verksamhet, låg arbetslöshet o.s.v Eller så får de stackars skoleleverna äta blodpudding varje dag...Borde ju bli billigt
Mvh ITHausse
Visa sida
Ogilla! 5
Gilla!
Intressant att nästan alla kommuner med lägst skatt ligger i en cirkel på några få mils radie. NV Skåne och södra Halland.
AktieTrader