Grupp: Huvudforum

Trend OMXSPI 060515

0
Ogilla!
18
Gilla!
2006-05-15 21:22:17
Ladda ned

Då har OMXSPI på 2 börsdagar nästan gått ned med 5%. Idag blev nedgången -2,19%. Idag har den svenska börsen varit klart sämre än de större Europabörserna. USA-börserna är också på väg söderut när detta skrivs, men på betydligt lägre nivåer.

Studerar man bifogade bild ser man att kanalgolvet krossades med kraft denna gång. Det var 4:e försöket som lyckades. I bifogade bild kan man vidare se att:
1.    Kraften var mycket stor i golvgenombrottet
2.    5-dagarstrenden i dagsdiagrammet visar en mycket brant nedgång
3.    21-dagarstrenden samt EMA-21 viker också snabbt söderut
4.    Volymerna stiger snabbt igen och 5-dagarstrenden stiger kraftigt
5.    Trendsignaldiagrammet slog om med stor kraft och endast ett fåtal aktier har nu stigande trend.

Vad händer nu? Det borde inte räcka med 2 dagars nedgång utan det borde fortsätta ett tag till. Självklart kan börsen stiga redan imorgon om fyndköpare slår till, men när veckan är slut har vi troligen fått ner OMXSPI en bit till.

Mvh mossle27

0
Ogilla!
2
Gilla!
2006-06-19 12:44:59
Den tidsfördröjning som skribenten valt för detta inlägg löpte nyss ut. Inlägget har därför aktiverats och är numera tillgängligt för alla. För dem som valt att stödja Aktieguiden genom den frivilliga medlemsavgift finns inga tidsfördröjningar.
Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.