Grupp: Huvudforum

Ericsson

0
Ogilla!
27
Gilla!
2004-10-06 22:28:39
Ladda ned

I mitt senaste inlägg om Ericsson skrev jag:

"Jag förväntar mig nu att aktien fortsätter uppåt för ett test av toppen vid 22,80 kr. Får vi se ett brott av detta motstånd och en etablering över lär vi kunna få se fram emot en fortsatt uppgång upp mot nästa viktiga motståndsnivå vid 24,50 kr."

Motståndet vid 22,80 kr passerades ju också enligt plan och omsättningen var tämligen god. Aktien har därefter fortsatt uppåt och var igår som högst uppe i 23,70 kr. Idag rekylerade aktien tillbaka något men jag tror faktiskt inte att vi kommer få se någon djupare rekyl utan mer troligt är att aktien fortsätter uppåt för ett test av den viktiga 24,50 kr nivån.

Skall vi hitta något lite mer negativt så kan vi ta en titt på indikatorn Rate of Change som visat på en negativ divergens under en relativt lång tid. Denna behöver ju inte betyda så mycket men är ändå alltid bra att ha koll på. Ericsson stängde idag upp med ca 30 öre i USA så en initial uppgång imorgon känns rätt trolig. Får vi även en etablering ovanför senaste toppen vid 23,70 kr bör aktien kunna ta sats mot 24,50 kr. 

--------------------
Hemsida
Mail
--------------------

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.