Grupp: Huvudforum

Micronic LaserSystem

0
Ogilla!
13
Gilla!
2005-02-07 14:19:36
Ladda ned

Denna aktie har idag brutit sig ur en trendkanal som den rört sig i sista månaderna. Grafen är intressant att studera. Finns en del rörelser som med stor sannorlikhet kan härledas till teknisk analys.

Tittar man på rörelsen i slutet av november som blev kraftfull så ser man hur de korta medelvärdena (5 och 10 dagar) skär upp igenom 200-dagars och ger ett kurslyft på över 20% på en dryg vecka.

När MA50 bröts nedåt i mitten av januari skedde en snabb dipp på ca 10% och den botten som är markerad kunde bildas (det skedde en bit ovanför MA200).

Stänger den idag på positivt territorium och över 65 kr så är den lämplig för ett swingtradeinnehav. Halva innehavet kan sedan avvecklas vid 1:a nivån på 69,50 kr och resterande följa med ett tag framöver och ha som slutmål 94 kr (toppen i jan 2004). Under innehavstiden har man en SL som fortlöpande justeras uppåt med kursen. I nuläget sätts en SL-nivå vid 62,30 kr (MA21).

Eget innehav när detta skrivs är 0 aktier.

mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

0
Ogilla!
1
Gilla!
2005-02-18 12:50:47
Ladda ned

Tar och uppdaterar även denna analys idag. Som jag räknade med så gick aktien uppåt och toppade den 11 februari på 68,75 kr (75 öre under min målnivå). Aktien har sedan dess sjunkit tillbaka och handlas för tillfället på 64,50 kr vilket är den kursnivå som trendkanalen låg på då den bröt sig ur.

Vid nuvarande nivåer finns det dels ett svagt horisontellt stöd och dels MA50 (64,22 kr) och som kan få aktien att vända. Men det kan också vara så att den vill ner till trendstödet som startar sin bana i slutet av oktober förra året och som om några dagar kommer att ligga vid 62 kr. Ytterligare ett alternativ för vänding är MA100 som ligger strax under 60 kr nu.

Håller 64 kr närmaste dagarna är det troligtvis återköpsläge och med mål mot 69 kr igen. Om den går under 64 kr så blir det till att avvakta nytt inträde. Finns det fortfarande innehav från trendkanalutbrottet så var det MA21 som föreslagen lämplig SL-nivå, den ligger idag vid 63,12 kr (SL sätts då på 62,75 kr).

mvh

För det skepp som inte har någon hamn,
blåser ingen vind i rätt riktning.

* Lucius Seneca*

Upp till toppen
Kommentera

 

Tjäna mer pengar på dina aktieaffärer

Bli medlem på Aktieguiden gratis på 30 sekunder.

Som medlem på Aktieguiden kan du:

  • Läsa träffsäkra tips och analyser från duktiga traders
  • Ställa frågor till och chatta med aktieproffs
  • Få gratis tillgång till en över miljon inlägg aktiehandel
  • Skapa egna privata forumgrupper

För att få delta i diskussionerna på Aktieguiden krävs att du verifierar ditt mobilnummer. Läs gärna mer om varför verifiering behövs.

 

Redan medlem? Klicka här för att logga in.