US Index
Jag tror (faktiskt) att US har satt en tillfällig topp på de flesta indexen. Tänkte bara lägga in några charts som visar några av de intressantare indexen i cowboy-land. De flesta indexen har i och med gårdagens och dagens handel brutit ner genom "tidiga" medelvärden för första gången på ett tag. Dessutom har i stort sett samtliga index (utan typ olja och läkemedel och guld/silver och kanske nån mer) gett MACD-sälj i daily.
Jag säger inte att man ska blanka allt till varje pris och urskiljningslöst, men jag tycker man bör vara lite försiktig med köpknappen ett tag framöver. Aug-September är väl historiskt sett inte den allra mest gynnade tidpunkten för börsen heller. Sedan kanske man kan sikta på ett sedvanligt oktober-januari-rally...?
Först ut: Nasdaq, Dow, SP500 och Russel:
medelvärdena i chartsen är för övrigt: Rött = Ema10, Blå = Ema20, Lila = Ema 34, Orange = Ema50, Gul = Ema200
Mathias
Dotcomm, Biotech, Gold/silver och Utility:
Mathias
Pharma, Retail, Oil, Cyclical:
Mathias
Det här är Lansings syn för närvarande för övrigt på SP500. Han håller fast vid syn syn på att vi är i en Reverse Symmetrical Triangle. Om området kring 1 180 håller så tror han att det kan bli en fortsättningsformation i stället för en toppformation:
Mathias
Jag kan väl lika gärna lägga in en motstvarande bild över OMX, Dax, Attract40 samt Eric B när jag ändå håller på:
Mathias
Här är en bild som jag leker lite med ibland. Ta den för vad det är...det är egentligen bara lite halvlånga medelvärden applicerade på ADD-indikatorn samt på Up-volym för NYSE och Nasdaq. Jag vet inte ens om tankegången kring layouten "håller" om någon skulle granska den under lupp, men jag tycker i varje fall att den är förnöjsam att beskåda lite då och då.
mvh
Mathias
#4 Såhär ser Lansings (www.trending123.com) björniga scenario för SP500 ut i ett lite mer utzoomat perspektiv. Dvs om marknaden inte vänder upp nånstans i mitten av formationen (ca 1 180 eller därikring) så tror Lansing att det är en toppformation.
Mathias
Put/Call är ju inte sådär extrem-bulligt heller för närvarande:
ps. dålig kvalitet på bilden dock. Den finns på vtoreport.com
Mathias
Inlägget är redigerat av författaren.
mathias, visst håller indikatorerna i #6.
ADD är ju samma som Net advancing issues, bara med ID beteckning, så den håller ju hur bra som helst.
Vill du förädla volymindikatorn lite så tar du $uvol-$dvol istället för bara $uvol, så får du en Net Upp vol indikator MA 34. Eller så lägger du till ett $dvol chart så har du koll på den halvan av volymen med.
ADD indikatorn är ju lite distorted av alla bondfunds, men signaler brukar vara rätt bra, det är bara digniteten som kan vara lite lurig. Net up vol ger renare indikationer (men även lite tidiga ibland) brott ner av båda är en väldigt ren signal dock.
Ja, det ser ju lite bearish ut så att säga :)
ndx d enl esignal
mitt BB är nära och kan strula till
kolla vad som hände i juni
annars ingen snack om röda veckostaplar
mvh
the strong takes from the weak, the smart takes from both
nu att jag fick hela 4 röster fick jag mod
target för comp ung 2000
the strong takes from the weak, the smart takes from both
åsså zoom som visar att topparna inte är okomplicerade, darför chansar jag och är long över helgen
det är också terapi för mig, jag avskyr att ta långa pos, ungefär som jag avskyr ormar och spindlar
the strong takes from the weak, the smart takes from both
Med Woodies CCI-ögon i daily-perspektiv så ser det ut såhär för några av de intressantare indexen.
OMX och Dax håller sig fortsatt över 0-linjen och är relativt sett starka för närvarande (även om jag tror att styrkan kommer att avta - båda har ju också brutit ner genom stödnivåer för CCI vilket syns i bilderna).
I USA har samtliga index i den här bilden dråsat ner under horisontella stöd och också hamnat under 0-linjen (även om Compen och SOX fortfarande är nära nollan).
Två av indexen som har varit extremt starka och eldat på uppgången på senare tid är Russel och Brokers Index. Dessa har nu för första gången sedan i maj månad etablerat sig under 0-linjen (Russel var visserligen nära nollan i slutet av juni).
Mathias
ES föll igår under kvällen efter att ha gapat upp i den tidiga handeln. Dock så fick den stöd vid horisontella stödnivåer och har därefter rekylerat en del (handlas i 1229 nu). Det skulle inte vara helt fel med ytterligare en bit rekyl för att om möjligt yxa dit någon form av högerskuldra i bifogad bild:
Mathias
Det börjar att formeras toppformationer i själva chartena nu också i US (inte bara indikatorer och brutna tidiga medelvärden).
Den "enda" toppformationen som egentligen funnits tidigare är ju takena på de där stora RST:erna som funnits lite varstans (SP, smallcap etc). Nu har det börjat dyka upp lite formationer även i 60-min-charts.
Här har vi en HS-formation på NQ emini som brutit ner ikväll:
mvh
Mathias
SOX:en har en liknande formation som den dock ännu inte brutit ner ifrån:
Mathias
DOT-comm har också brutit ner ur en HS:
Mathias
lite volymcharts för nasdaq comp (lite kortare medelvärden på den här samt även nedvolym. jag brukar kika även på den här lite då och då):
Mathias
Bra chartesos Sir!
---
/MM
#16 de flesta kanske följer Nasdaq Comp i stället för NDX/NQ. Samma formation finns även att finna där:
Mathias
Trendlinje att hålla koll på för Compen. Just nu är indexet under trendlinjen, men det torde väl komma in lite "försvarsspelare" här för att försöka hålla Compen över linjen vid close:
Mathias
Nasdaq Comp:
Egentligen har ju det senaste rallyt från slutet av april "bara" lyckats att göra en sak och det är att testa den brutna trendlinjen (log) från lows of 2002 underifrån.
Den brutna trendlinjen samt det myyycket viktiga "taket" däruppe strax över 2200 höll som motstånd den här gången och jag tycker man bör vara försiktig med att köpa nassen i det här läget i chartet.
vh
Mathias
Lansing om SP:n
Mathias
24
är det i huvudsak ewt han jobbar efter?
#25. Nej. Räkningarna kommer i tredje hand. I första hand kommer hans 1-2-3 Trend Reversals, i andra hand formationer och i tredje hand möjliga räkningar.
Mathias
För intresserade - Lansings syn på QQQ efter gårdagens handel:
Mathias
han e rätt säker på sin sak...:)
mvh
pinetree
hehe - han är ju en jänkar-cowboy och jänkare måste ju per definition och födsel vara självsäkra!
Det finns en hel del andra bilder också och en låååååååååång (även med Lansing-mått) audioupdate, men jag valde ut den här bilden eftersom den sannerligen stack ut...! :-)
mvh
Mathias
Inlägget är redigerat av författaren.
;-) med sin Gula v 5'a med 3 delvågor kan man nog säga att den gör det alltid.
#30 mm. Jag vet att det finns flera som anmärkt på hans räkningar. Själv är jag alldeles för okunnig om EWT för att överhuvudtaget kunna ta ställning.
Däremot så vet jag att hans trading-"instinkter" - om man får kalla det så - väldigt ofta är bra.
mvh
Mathias
ja, vi har ju liknande mål så där skall jag inte klaga på honom ;-)
Och formationen (som dock inte finns på dom andra indexen) är ju bearish.
Fast så långt som 99,999etc% hade jag nog inte sträckt mig ;-)
#32 Hehe. Han BRUKAR i ärlighetens namn inte uttala sig med sådan exakthet (faktum är att jag är osäker på om han någon gång gjort det tidigare). Han var dock extremt uppspelt i nattens update (och det här är en man som i normaltillstånd låter som om han druckit 22 koppar kaffe på under en timme) och det gjorde nog sitt till...
Jag tror helt enkelt att han skrev så för att han verkligen ville få hans kunder att förstå att han menade allvar. I ljud-uppdateringen så sade han att han får upprepa det han sade i april (fast tvärtom). Då körde han också med samma tal om att "om ni aldrig har lyssnat på mig tidigare, så gör det åtminstone den här gången...".
Så jag tror inte att man ska hänga upp sig alltför mycket på just dom där 99.99999999999%-en... (och jag VISSTE att jag borde valt en annan bild) :-)
Men: kort sagt - han är bearish i varje fall just nu.
mvh
Mathias
Inlägget är redigerat av författaren.
Tysken har ju varit grymmestark (liksom OMX) under en längre tid. Det finns en möjlig HS-formation i terminen. Området kring nacken betecknar jag som mycket viktiga stödområden. Om dessa bryts så kommer säkerligen prisobjektivet från den här formationen att nås snabbt och med sedvanlig tysk effektivitet.
Mathias
#34
Och fisken säger såhär
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet
Nacken bruten på tysken.
Mathias
När storfiskarn talar om,
hur stora fiskar han får
då räcker armarna inte till...
// Sandmark
Undvik torsk, använd Fishnet

Visa sida
Ogilla! 14
Gilla!
Sox, Banks, Transport och Brokers:
Mathias